Artister og musikeres rettigheder skal
sikres med brugen af kunstig intelligens
Brugen af AI truer artister og musikeres egen produktion, rettigheder og indtægter. Ved bare et par enkelte klik, er det i dag muligt at skabe musik, film og video med afsæt i rigtige værker.
En ekspertgruppe, nedsat af Kulturministeriet, har netop udgivet en rapport, der indeholder ti anbefalinger om brugen af AI og beskyttelse af ophavsret på nettet.
Se rapporten her.
Artister og musikeres rettigheder skal sikres med brugen af kunstig intelligens , mener kulturminister Jakob Engel-Schmidt.
“Der er ikke nogen tvivl om, at kunstig intelligens rummer mange muligheder. Men kunstig intelligens er grundlæggende ved at ændre kunstnernes vilkår. Vi skal sikre, at vores kunstnere ikke ender som tabere, mens tech-firmaer som en flok ansvarsløse gribbe spiser af værker, rettigheder og kreativitet. Det kan vi ikke holde til som samfund,” siger kulturminister Jakob Engel-Schmidt i en pressemeddelelse.
Det skal være markant sværere at dele og uploade sange, videoer og andet ophavsretsbeskyttet materiale til kunstig intelligenssystemer. Det er en af de ti anbefalinger, som Ekspertgruppe om ophavsret og kunstig intelligens har afleveret til kulturministeren.
De 10 anbefalinger er:
-
Effektiv transparens i træningsdata
-
Effektive forbeholdsmuligheder eller nye regler for tekst- og datamining
-
Forbedring af rammevilkår for kollektiv licensering
-
Forsøgsordning om obligatorisk voldgift til løsning af rettighedskonflikter på området for pressepublikationer
-
Beskyttelse mod digitale efterligninger af personers personlige kendetegn
-
Krav om tekniske foranstaltninger til hindring af ulovlig upload og kopiering af ophavsretligt beskyttet indhold på kunstig intelligenstjenester
-
Betinget offentlig påtale i sager om ophavsret og kunstig intelligens, der er teknisk og territorialt komplicerede
-
Undersøgelse af mulige tiltag for at styrke brugen af menneskeskabt indhold
-
Vejledning og oplysningstiltag om ophavsret og kunstig intelligens
-
Præcisering i ophavsretslovgivningen af, at udbud af kunstig intelligenssystemer udgør tilgængeliggørelse for almenheden
OBS: Det har været ekspertgruppens ambition at nå til enighed om anbefalingerne – det har dog ikke være muligt i alle anbefalingerne, og derfor er der markeret dissens ved nogle af anbefalingerne. Se uddybende forklaring for anbefalingerne i rapporten.