Køb en plads med medlemsrabat og mød fire turnerende artister, der er samlet i København i forbindelse med forestillingen Det Sidste Måltid.

De tre masterclasses er arrangeret af Glimt Amager og foregår i Maskinhallen, Sundholmsvej 28A, 2300 København.

Slap line med Karl Dahl (DK)

Masterclass 24/9 kl. 9 – 12

Lær at gå, sidde og stå på slap line. Du introduceres til og øver de basale balance-teknikker. Det forventes at du allerede kan stå på slap line.

Karl Dahl er cirkusartist med speciale i slap  line. Han er uddannet ved AFUK (2020) og Ecole Supérieure des Arts du Cirque i Brussels (2023) og optræder i Belgien og Danmark i både andres og egne værker – senest med sit eget kompagni Cirkus Grand Danois.

Medlemspris 100 kr (ikke-medlemmer 400 kr)

Rabatkode for DAF-medlemmer: daf-1 – koden skal indtastes, inden betaling.

Danseakrobatik med Fridamy Roth (S)

Masterclass 27/9 kl. 10 – 15

Svensk baserede Fridamy Roth, som er uddannet ved AFUK (2020) og har erfaring som koreograf og akrobat, vil her arbejde med de grundlæggende teknikker indenfor danseakrobatik på gulv.

Medlemspris 150 kr (ikke-medlemmer 600 kr)

Rabatkode for DAF-medlemmer: daf-2 – koden skal indtastes, inden betaling.

Hånd til hånd partner-akrobatik med Ambre Ros og Antoine Dupeyrot (FR)

Masterclass 27. september kl. 10 – 15

Få erfaring med hånd til hånd partner-akrobatik sammen med den franske duo Ambre Ros og Antoine Dupeyrot, som har studeret ved Ecole National des Arts du Cirque de Rosny-Sous-Bois (2014) og Academy for Circus and Performance Art (2018) i Tilburg, Holland.

Medlemspris 150kr (ikke-medlemmer 600 kr)

Rabatkode for DAF-medlemmer: daf-3 – skal indtastes inden betaling

Artisterne kan også opleves i forestillingen Det Sidste Måltid der genopsættes i Maskinhallen 29. september – 4. oktober 2025.